Gaz LNG, czyli Liquefied Natural Gas

Gaz LNG, czyli Liquefied Natural Gas

12 lipca 2017 Wyłącz przez Bartosz

LNG jest jednym z typów gazu ziemnego. Jest to bardzo popularne paliwo, które ma postać ciekłą i składa się w głównej mierze z metanu.

LNG osiąga ciekły stan skupienia w temperaturze poniżej -162 stopni Celsjusza. W procesie skraplania redukuje się też jego objętość, nawet 600-krotnie, dzięki czemu gaz zyskuje wartość energetyczną przy jednoczesnej utracie objętości.

interlan.pl

Najpopularniejszym stanem skupienia gazu LNG jest właśnie ciecz, jednak LNG można także spotkać w formie tradycyjnego gazu. W transporcie międzynarodowym przyjęło się jednak przewożenie gazu LNG w postaci ciekłej.

Wynika to nie tylko z większej wygody takiego przewożenia, ale także z faktu, iż w procesie skraplania gaz LNG jest bardzo dokładnie oczyszczany. Podczas skraplania gazu ziemnego do LNG z paliwa usuwa się dwutlenek węgla, azot, propan, buta n oraz hel.

Dzięki temu LNG należy do jednych z najczystszych paliw, a co za tym idzie do najbardziej ekologicznych. LNG jest też paliwem tanim, jego cena jest porównywalna do popularnego LPG.

szczypce precyzyjne dla elektroników