Energetyka i trudny wybór okien do domu

Budując dom bardzo dużą uwagę przywiązujemy do kwestii energetyki. Chcemy, aby nasze mieszkanie było jak najbardziej energooszczędne, a coraz więcej osób decyduje się także na skorzystanie z alternatywnych źródeł energii, wspierając w ten sposób nie tylko środowisko, ale także domowy budżet. W tym wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa też jednak właściwa termoizolacja budynku, gdyż nasz dom nie będzie energooszczędny, jeśli będzie z niego uciekać ciepło.

Można się jednak przed tym w odpowiedni sposób zabezpieczyć i najważniejszą rolę odgrywać będą tutaj szczelne okna oraz drzwi, jak również prawidłowe ocieplenie elewacji budynku. Sporo problemów możemy rozwiązać właśnie właściwym doborem okien, które powinny zostać przez nas wybrane przede wszystkim pod względem ich izolacyjności termicznej. Jak więc wybrać okna do energooszczędnego domu? W szczególności należy zwrócić uwagę na:

  • współczynnik przenikania ciepła,
  • powierzchnię szkła,
  • wypełnienie przestrzeni między taflami,
  • wykonanie ram.

Wszystko to ma bowiem znaczenie, a najważniejszy jest tutaj oczywiście współczynnik przenikania ciepła – w ten sposób będziemy mieli pewność, że straty ciepła w naszym domu rzeczywiście będą jak najmniejsze. Warto przy tym pamiętać, że ten współczynnik jest w takich oknach niższy od tego standardowego i dotyczy on całego okna, a nie tylko samej szyby.

Czym charakteryzują się energooszczędne okna?

Wybór okien to jednak nie tylko współczynnik przenikania ciepła.

Ciepłe i energooszczędne okna najczęściej składają się z dwóch lub trzech tafli, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazem szlachetnym jak na przykład argon czy krypton. Bardzo duże znaczenie mają też w tej sytuacji ramy okna – możemy postawić na ramy drewniane bądź też wykonane z PCW. W pierwszym przypadku należy zwrócić uwagę na to, z jakiego drewna są wykonane, natomiast jeśli chodzi o te drugie ramy to tutaj największe znaczenie będzie miała liczba komór – im więcej komór zostało wykorzystywanych do budowy profilu okna, tym lepiej. Powinny być one ergonomiczne i łatwe w utrzymaniu – mycie okien piła nie powinno sprawić nam najmniejszego problemu.

zmiana dostawcy energii elektrycznej przesiewacz do węgla cena