Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu solarnym?

Co musisz wiedzieć o ogrzewaniu solarnym?

29 sierpnia 2017 Wyłącz przez Bartosz

Jednym z popularnych ostatnio rozwiązań energetycznych jest ogrzewanie solarne, a wiec za pomocą promieni słońca. Jest to ekologiczny sposób na zyskanie energii, który bardzo często stosuje się tak zwanych domach energooszczędnych. Wszak wiele osób chce wykorzystać fakt, że energia pochodząca ze słońca jest darmowa i sprawić, aby właśnie dzięki tej energii pozyskiwać ciepło dla naszego domu. Można to zrobić i do wyboru mamy dwie opcje, czyli:

  • kolektory – płaskie lub próżniowe, służą głównie do podgrzania wody użytkowej,
  • baterie – wykorzystywane w kalkulatorach czy lampach ogrodowych, mogą zasilić prądem nasze domowe gniazdka.

Oczywiście obie te opcje mają swoje wady i zalety, tak jak ogólnie ogrzewanie słoneczne, natomiast coraz więcej nie ma wątpliwości, co do tego, że jest to bardzo dobre rozwiązanie, które łączy ze sobą nie tylko troskę o ekologię, ale również mniejsze koszty za energię. Nie jest to jednak opcja dla każdego, ale w ten sposób możemy nieco odciążyć rachunek za energię, tworząc swoje własne, alternatywne źródła energii.

W przypadku kolektorów energia ta zostanie przeznaczona przede wszystkim do podgrzania wody, choć na przykład w domku letniskowym spokojnie zaspokoi całe zapotrzebowanie energetyczne. Baterie z kolei zgromadzą prąd, a my za pomocą przetwornicy zmienimy napięcie, aby pasowało ono do naszych domowych gniazdek.

otylosc.suplementydiety.net

Wady i zalety ogrzewania słonecznego

Największą zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim uzależnienie swojego domu od innych źródeł energii – nie będziemy musieli się więc bać strajków górników czy też przeciążeń lokalnej sieci energetycznej. Dodatkowo, jest to proekologiczne rozwiązanie. Z drugiej strony, instalacja tego typu wiąże się początkowo ze sporą inwestycją, która może zwrócić się dopiero po kilku latach. Najpoważniejsza wada dotyczy jednak tego, że na ilość produkowanej przez takie systemy energii znacząco wpływa między innymi pora roku lub też nasłonecznienie w ciągu doby, które przecież bywa bardzo zmienne.

mała architektura ogrodowa http://sztandar.info